Dlaczego warto żyć w „smart” wsi? – Witryna Wiejska

całość na stronie Witryna Wiejska

Przemysław Chrzanowski, Witryna Wiejska: Lokalne społeczności budują potencjał swych miejscowości, często nie mając świadomości, że robią wielkie rzeczy. Czy idea Smart Village jest właśnie dla nich?

Sławomir Kalinowski, IRWiR PAN: – Lokalni liderzy powinni uwierzyć, że to co wymyślili, jest dobrym pomysłem w określonej mikroskali. Koniecznie muszą się przełamać i podzielić swą innowacją z innymi. Czasem jest tak, że obcując na co dzień z jakimś rewolucyjnym rozwiązaniem, traktujemy je jak coś zupełnie powszedniego. Spojrzenie z zewnątrz pomaga dostrzec ukryty potencjał, dlatego właśnie warto zainteresować się ideą Smart Village i przystąpić do kolejnej edycji przedsięwzięcia.

Kiedy w maleńkiej wsi słyszą o Instytucje Rozwoju Wsi i Rolnictwa, a do tego o Polskiej Akademii Nauk, uznają, że to za wysokie progi. Czy mają rację?

– Absolutnie nie! To prawda, że na wielką skalę prowadzimy badania naukowe dotyczące na przykład rozwoju wsi i jej miejsca w Unii Europejskiej. Z drugiej jednak strony poszukujemy takich rozwiązań, które będą pokazywały, że polska wieś staje się dobrym miejscem do życia, że poziom i jakość egzystowania w takich miejscach wyraźnie się podnosi. Staramy się także dowieść, iż polska wieś  z sukcesami nadrabia zapóźnienia wynikające z wieloletniej obecności w siermiężnej rzeczywistości peerelowskiej.  Polska Akademia Nauk to nie naukowcy, którzy rozmyślają nad wielkim koncepcjami. To także ludzie, którzy „schodzą” do pomysłów pierwotnych, bliskich człowiekowi niczym koszula ciału.