Ranking uczelni
Uniwersytet Adama Mickiewicza czwarty rok z rzędu zajął trzecie miejsce w rankingu uczelni akademickich przygotowanym przez Perspektywy. Choć uczelnie znajdujące się w czołówce wciąż są takie same, tym razem numerem jeden zostały ex aequo Uniwersytety Warszawski i Jagielloński.
Co z pozostałymi poznańskimi uczelniami publicznymi? Na trzynastym miejscu znajduje się obecnie Uniwersytet Medyczny (spadek o trzy oczka, przed rokiem było to miejsce dziesiąte). W górę pnie się Politechnika Poznańska. W ubiegłym roku była na 16. miejscu, a w tym jest na 14.
Umiarkowanie zadowoleni mogą być pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego. Rok temu uczelnia była na 18. miejscu zestawienia, dziś jest na 21. Uniwersytet Przyrodniczy znajduje się na 29. miejscu (w roku ubiegłym miejsce 31). Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu w zeszłym roku była na 77. miejscu, a w tym roku znajduje się wśród szkół wyższych zajmujących miejsca między 71-80.
Rankingi cząstkowe są korzystne dla Poznania. UAM znajduje się na trzecim miejscu w zestawieniu uniwersytetów. Politechnika Poznańska utrzymuje 5. miejsce wśród uczelni technicznych. Uniwersytet Przyrodniczy wciąż jest na podium rankingu uczelni rolniczych – obecnie jest na drugim miejscu (tak jak rok temu). Uniwersytet Medyczny im. Marcinkowskiego spadł na czwarte miejsce w kategorii uczelni medycznych (był trzeci). Mocne drugie miejsce w kategorii uczelni ekonomicznych zajął Uniwersytet Ekonomiczny (tak jak rok temu). Na trzecim miejscu wśród Akademii Wychowania Fizycznego jest poznański AWF (w zeszłym roku był drugi).
Wśród rankingu kierunków studiów Poznań zajmuje wysokie miejsca np. biorąc pod uwagę kierunki społeczne na UAM. Warto tu studiować np. pedagogikę i edukację, prawo oraz dziennikarstwo. W przypadku kierunków humanistycznych warto wybrać się na filologie czy filozofie. W przypadku kierunków medycznych i o zdrowiu Poznań jest na trzecim miejscu jeśli chodzi o kierunki dentystyczne i ochronę zdrowia.
W przypadku efektywności naukowej najlepszy w Poznaniu okazał się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, który zajął tu 5. pozycję. Prestiżem wśród kadry akademickiej może się pochwalić także UAM (3. miejsce w kraju). Pod względem innowacyjności najlepsza jest Politechnika Poznańska (szósta w Polsce). Najwięcej publikacji naukowych na swoim koncie ma Uniwersytet Medyczny (12. miejsce w kraju), UAM znalazł się dopiero na 32. pozycji i wyprzedził go Uniwersytet Przyrodniczy (19. miejsce). Pod względem potencjału naukowego w Poznaniu króluje UAM (3. miejsce w kraju), podobnie jak w umiędzynarodowieniu (również UAM i 4. miejsce w kraju). Największym prestiżem wśród pracodawców w kraju cieszy się ukończenie Politechniki Poznańskiej (10. miejsce w kraju). Najlepsze warunki kształcenie w mieście oferuje natomiast Uniwersytet Medyczny (3. miejsce w Polsce).
Warto też wspomnieć o rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, w którym pierwsze miejsce w Polsce zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu.