Gala konkursu Moja SMART wieś
W czwartek, 15 czerwca odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie „Moja SMART wieś. Wizje i inicjatywy”. Zorganizował ją Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN). Gala miała na celu uhonorowanie innowacyjnych i zrównoważonych inicjatyw wiejskich. Odbyła się w pięknej sali lustrzanej Pałacu Staszica. Wręczono na niej 20 nagród i wyróżnień, które zostały podzielone na dwie kategorie: „Wizje” i „Inicjatywy”. W kategorii „Wizje” nagradzano projekty o przyszłościowej wizji rozwoju wsi, z kolei w kategorii „Inicjatywy” nagrodzono już zrealizowane pomysły i projekty, które przyczyniły się do poprawy warunków życia i rozwoju społeczności wiejskich.
Gala wręczenia nagród w konkursie Moja SMART wieś była nie tylko okazją do uhonorowania laureatów, ale także do wspólnego podsumowania dotychczasowych osiągnięć i wymiany pomysłów na przyszłość z zakresu rozwoju wsi w całym kraju. Wydarzenie to stanowiło ważny krok w promowaniu innowacyjnych rozwiązań dla rozwoju wiejskich społeczności i inspirację dla kolejnych projektów. „Moja smart wieś” to nie tylko konkurs – to manifestacja wiary w potencjał, jaki drzemie w społecznościach wiejskich. Jest to także dowód na to, że innowacyjność nie zna granic i nie jest zarezerwowana tylko dla miast. Ma ona różny wymiar – ogromnych inwestycji, małych mikrorozwiązań, ale przede wszystkich wymiar społeczny, który po tak trudnych czasach pandemicznych jest szczególnie ważny.
Prowadzący galę dr hab. Sławomir Kalinowski, prof. IRWiR PAN, wskazując na istotę wątków cyfrowych przywołał słowa Steve’a Jobsa: „Technologia to tylko narzędzie. Ważne jest to, co robimy z tym narzędziem”. To zdanie odzwierciedla esencję gali, ponieważ nie chodzi tylko o wykorzystanie technologii, ale o jej wykorzystanie w sposób, który przynosi realne korzyści i zmiany. Zmiany wsi na miejsce lepsze do życia. Nie unifikację i gentryfikację na miarę miasta, ale miejsce wyjątkowe, gdzie chce się żyć. Zwrócił uwagę, że uczestnicy gali i lokalni liderzy są tymi, którzy nie tylko sięgnęli po narzędzia, ale także zainspirowali innych do zrobienia tego samego.
W imieniu organizatorów galę otworzyła dr hab. Monika Stanny, prof. IRWiR PAN, Dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, a w imieniu partnera konkursu – Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Paweł Krzeczunowicz, Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W trakcie gali była też okazja zaprezentować czym jest koncepcja smart villages i jakie są relacje między teorią a praktyką, o których opowiedział Łukasz Komorowski z IRWiR PAN.
Gala wręczenia nagród w konkursie Moja SMART wieś była niezwykle udanym i inspirującym wydarzeniem, które podkreśliło innowacyjność, zrównoważony rozwój i społeczne zaangażowanie wiejskich społeczności. Organizatorzy i uczestnicy wyrazili nadzieję, że to wydarzenie będzie stanowić impuls dla dalszych działań, inwestycji i współpracy, mających na celu tworzenie bardziej zrównoważonych, innowacyjnych i inteligentnych społeczności wiejskich.
Wśród 6 zwycięzców konkursu znaleźli się:
W kategorii „WIZJE”:
Na miejscu 1 – Maciej Pawłowski za pracę Wizja „smart village” – gmina Recz”
Nagrodę przyznano za przykład zastosowania produktów ze swojego start-upu – systemu inteligentnego mierzenia, zarządzania i magazynowania danych. Opisany przykład to wykorzystanie czujników do pomiaru przepełnienia śmietników w gminie (dane o zapełnieniu pojemników może otrzymać wiele potencjalnych osób, nie tylko jednostka zajmująca się wywozem). System można wykorzystywać w wielu podobnych celach (pomiar dwutlenku węgla i pokazywanie czystości powietrza na tablicach informacyjnych itp.).
Na miejscu 2 – Patrycja Wojtysiak, Julia Malec, Kinga Wiśniewska, Damian Rojewski za pracę System zdalnych konsultacji medycznych ze specjalistami
Nagrodę przyznano za wizje zdalnych konsultacji z lekarzami specjalistami, które mają odbywać się w asyście pielęgniarki na terenie NZOZ. System ma być uproszczony, a do zalogowania (w oparciu o IKP) ma być potrzeby jedynie numer PESEL pacjenta. Autorzy zakładają zatrudnienie specjalistów pracujących zdalnie za pomocą środków uzyskanych od sponsorów. Urządzeniem wspomagającym system ma być opaska dla seniora, którą otrzymaj seniorzy na terenie gminy opisanej przez autorów.
Na miejscu 3 – Alicja Jamorska-Kurek za pracę Piaseczna Górka – wieś bez poddtopień – Wizje
Nagrodę przyznano za efekt wieloletnich działań grupy osób aktywnych społecznie pod przewodnictwem liderki, czyli autorki projektu. Wizja opisana w pracy obejmuje instalację wypustek ulicznych i ażurowych w szutrowej drodze. Jest to element projektu mającego na celu poprawę retencji wód opadowych w gminie. Prace przygotowawcze projektu są na bardzo wysokim poziomie. Autorzy zakładają również prowadzenie działań promocyjnych podobnych do tych, organizowanych we wcześniejszych etapach projektu.
W kategorii „INICJATYWY”:
Na miejscu 1 – Małgorzata i Dariusz Pucerowie za pracę Zagroda edukacyjna „Pszczelandia”
Nagrodę przyznano za transformacje firmy z producenta surowca do skupu do gospodarstwa ekologicznego z zagrodą edukacyjną. Autorzy pracy prowadzą od 20 lat działalność gospodarczą związaną z pszczelarstwem. W obiekcie prowadzone są zajęcia manualne i edukacyjne dla najmłodszych z zakresu pszczelarstwa takie jak nauka lepienia świec. Miód produkowany przez firmę jest Dziedzictwem Kulinarnym Warmii. Podczas zajęć wyświetlane są filmy 3D. Firma otrzymała liczne nagrody, w tym od jednostek takich jak: CDR Brwinów, Agroliga.
Na miejscu 2 – Małgorzata Dąbrowska za pracę Stowarzyszenie Made in Bończa
Nagrodę przyznano za prowadzone inicjatywy we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności (remont świetlicy wiejskiej, budowa placu zabaw i boiska sportowego). Na terenie odnowionego obiektu odbywają się np. wymienione w pracy spotkania grupy seniorskiej. Część z nich prowadzona jest wraz z warsztatami komputerowymi. W opisanym projekcie opisano również Młodzieżową Radę Sołeckiej, zajęcia fitness, szkolenia itd. W pracy opisano również powołanie Centrum Edukacyjnego – Szkółki Owocowej (baza edukacyjna, kooperatywa, promocja regionalnych tradycji sadowniczych) prowadzonego przez Stowarzyszenie, które jest autorem projektu.
Na miejscu 3 – Marek Zimakowski za pracę Projekt „Eko Energia od Somonina aż po Przywidz”
Nagrodę przyznano za projekt zrealizowany we współpracy międzygminnej wraz z IMP PAN, Energa Operator i STAYON. Projekt polegał na instalacji sieci fotowoltaicznej na dachach budynków publicznych z wieloma źródłami finansowania. Poza oczywistymi korzyściami dla mieszkańców gminy projekt posiada również wartość naukową, ponieważ prowadzone są tam liczne badania z tego zakresu.
Wśród wyróżnionych znalazło się 14 wizji i inicjatyw.
INICJATYWY:
SMART „Szansa” i odpady – aplikacja do zarządzania odpadami (Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalych „Szansa”), Aleksandrowo – smart wieś, dzięki smart działaniom… (Kamil Stepnowski), Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta (EBOI) (Urząd Gminy Michałowice), Smart Siołkowa – Inicjatywy (Agnieszka Trybowska), Zgorzała – moja smart wieś (Andrzej Parafian, Konrad Tkaczyk, Karolina Ostrowska-Wawryliuk, Dawid Nawrot, Dawid Wróblewski, Przemysław Abram), W Orzechowie nad Wartą (Jadwiga Stefańska), Nasze Bożkowice – wspomnienia mieszkańców (Anna Gnach, Mieczysław Gnach, Sandra Trela, Alicja Krzak)
WIZJE:
Wola Radłowska. Bądźmy razem. Bądźmy smart (Kinga Kijak-Markiewicz), Mała retencja na terenie gminy Powidz (Marek Wareńczak), Aplikacja mobilna „SMART4VILLAGE” (Łukasz Zaranek), NEW LIFE (nowe życie)(Agnieszka Pakuła), Doświadcz historii w rozszerzonej rzeczywistości (Martyna Uziębło, Michał Stokowski, Michał Żelazkowski, Karolina Kurzawa, Izabela Sotek, Martyna Mielnik), S&T Głogowa village (Zofia Kulka), Rolnictwo precyzyjne (Zuzanna Miziołek, Magdalena Majtczak)





