Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy 2016

Pracownikom odchodzącym z pracy, którzy nie wykorzystali całego urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jego wysokość obliczana jest każdego roku odrębnie. Ile wyniesie w 2016 roku?

Zasadniczo urlop wypoczynkowy powinien być udzielony pracownikowi w naturze. Dlatego tylko w przypadku pracowników, którzy po wypowiedzeniu umowy o pracę lub wygaśnięciu stosunku pracy nie wykorzystali całego urlopu wypoczynkowego, pracodawca może w zamian wypłacić im ekwiwalent pieniężny za niewykorzystaną część urlopu.

Z wypłaty ekwiwalentu zwolniona jest natomiast firma, jeśli strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Podstawa wyliczenia ekwiwalentu

Ustalając wysokość ekwiwalentu pieniężnego, jaki przysługuje pracownikowi za jeden dzień urlopu wypoczynkowego, należy posłużyć się współczynnikiem urlopowym, który oblicza się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczególnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. 2009 nr 174 poz. 1353).

 

czytaj całość na stronach Dziennika Gazeta Prawna