Wątpliwa pomoc urzędów dla długotrwale bezrobotnych

Urzędy pracy podchodzą z rezerwą do realizacji specjalnych form wspierania osób z III profilu. Niektóre będą tylko doradzać, inne zlecą aktywizację organizacjom społecznym.

Zmiany dotyczące świadczenia pomocy dla bezrobotnych obowiązują od 27 maja 2014 r. Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.), która je wprowadziła, dzieli sposoby wspierania bezrobotnych w zależności od ich oddalenia od rynku pracy i gotowości powrotu do zatrudnienia. Dotychczas szczególnie trudne okazało się wspieranie osób z III profilu, wśród których wiele jest osób długotrwale bezrobotnych, mających problemy zdrowotne czy rodzinne. W związku z tym, że zmiany w przepisach weszły w życie w połowie roku, wielu urzędom nie udało się wprowadzić najważniejszego instrumentu pomocy dla tej grupy osób, jakim jest Program Aktywizacja i Integracja (PAI). Problemem okazało się nawiązanie współpracy z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej (OPS), te bowiem miały już od dawna zaplanowane wydatki. Sytuacja miała się zmienić z początkiem 2015 r., kiedy to pośredniaki otrzymają kolejne środki na aktywizację bezrobotnych, a OPS nowe budżety.

– Z posiadanych przez nas informacji wynika, że PAI w nowym roku zostanie wdrożony przez większość powiatowych urzędów pracy – mówi Jacek Męcina, wiceminister pracy.

Tłumaczy, że mają one wiele możliwości wspierania osób bezrobotnych z III profilu pomocy. Przewidziane dla nich formy mają na celu przeciwdziałać aktywizacji tylko tych osób, które najłatwiej jest przywrócić do zatrudnienia. Zachętą dla pośredniaków do podejmowania nowych działań jest też obietnica przeznaczenia większych pieniędzy na aktywizację takich osób.
czytaj więcej w Dzienniku Gazeta Prawna